Pracodawca….mobbowany przez Pracownika

Rozmawiając ze znajomymi usłyszałam ciekawą wypowiedź na temat mobbingu :

”Dobrze, dobrze, pracownika zawsze chronią przepisy, pracownik czuje się mobbowany, dyskryminowany a co ja mam powiedzieć jako kierownik ? Mam pracownika, który nie wykonuje rzetelnie swojej pracy, udaje, że nie rozumie, co do niego mówię, a na dokładkę wszem i wobec ogłasza, że jest mobbowany przeze mnie. Ja po prostu chcę mieć wykonaną pracę na czas i kompletnie. Wszelkie rozmowy na temat terminowości i jakości kończą się histerią, co więcej cierpi zespół, ponieważ nie trzymamy się żadnych harmonogramów. Pracownik jest w okresie ochrony (młoda matka). Kto tu kogo mobbuje ? Wiele rzeczy zaczynam robić sama, wkurzam się, bo tracę czas. Oskarżenia są dla mnie ciężkie i trudne do akceptacji, jestem pod ogromną presją swoich przełożonych, którzy pracując za granicą nie rozumieją mojego kłopotu. Myślę coraz częściej o zmianie pracy, ponieważ atmosfera stała się dla mnie nie do zniesienia. Próbowałam wczuć się w sytuację swojej podwładnej, ale nie znajduję wytłumaczenia takiej postawy, dlaczego tak się zachowuje. Praca, która była moją pasją, to już przeszłość ”.
Czy to możliwe, żeby menedżer, reprezentant Pracodawcy był ofiarą mobbingu?
Niestety tak. Zjawisko mobbingu ma kilka odmian, jedną z nich jest STAFFING . Pracownik lub pracownicy prześladują swojego przełożonego lub kierują ataki przeciwko współpracownikowi w celu zrujnowania jego pozycji, pozbawienia wpływu na działanie firmy, zmuszenia do ustąpienia ze stanowiska, odejścia z zespołu, organizacji. Takie przypadki zdarzają się najczęściej w strukturach hierarchicznych (np.: urzędy), ale także w biznesie.
Dlaczego i kiedy się tak dzieje ?
Najczęstszymi przyczynami jest chęć zajęcia stanowiska swojego szefa lub osobista niechęć do jego osoby. Klasyczną „bazą” do tego zjawiska jest sytuacja, kiedy z zespołu awansuje się kolegę, a pozostali, zazdrośni zaczynają mu najpierw dokuczać, potem szydzić z awansu, deprecjonować jego decyzje i postawę, dezorganizować pracę, a na koniec stosując nieetyczne metody – sabotować działania. Jeśli taki młoda/y menedżer nie dostanie wsparcia od swoich przełożonych, ma małe szanse na przetrwanie na wyższym stanowisku. Najczęściej zwalnia się i odchodzi z zespołu, rzadziej wraca na poprzednie miejsce pracy. Obie wersje są trudne, bardzo zaniżające samoocenę pracownika oraz pozostawiające wielki znak zapytania – „ co ze mną jest nie tak?”
Czy można oskarżyć pracownika o mobbbing ?
Pracodawca w przypadku BEZPODSTAWNEGO oskarżenia o mobbing ma możliwość skorzystania z przewidzianych w prawie cywilnym środków :
• o charakterze niemajątkowym – zaniechanie przez pracownika działań zagrażających dobru pracodawcy
• o charakterze majątkowym, jeśli nastąpiło naruszenie dóbr osobistych – roszczenie majątkowe wobec pracownika

O autorze

Maria Pawłów

Absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Psychologii Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Szkoły Trenerów i Coachów TROP. Brała udział w wielu szkoleniach z zakresu zarządzania, komunikacji i sprzedaży prowadzonych m.in. przez konsultantów Cox Group USA, CES Embassy Nowy York USA .Wiedzę i praktyczne umiejętności trenerskie zdobywała od 1995 roku jako dyrektor zarządzający i trener wewnętrzny w AGORZE SA. Wpisana do rejestru doradców CSR w PARP.