Różnorodność a zarządzanie

KARTA-logo-duze

Przyglądam się uważnie reakcjom menedżerów podczas rozmów na temat zarządzania różnorodnością w organizacjach. Wielu z nich mówi: „wiem , wiem taka teraz moda, znowu nowe trendy, a za chwilę się to zmieni i będą nas uczyć czegoś innego”. Trudno się nie zgodzić z tezą, iż po każdej zmianie przychodzi kolejna, zazwyczaj wskazująca inny kierunek, ale ja jakoś głęboko ufam, że w tym obszarze tak nie będzie.  Zarządzanie różnorodnością to nie tylko moda, ale przede wszystkim konieczność. U podstaw takiej tezy leży zmieniające się społeczeństwo, migracje wewnętrzne i zewnętrzne oraz szybkie tempo zmian prawnych, a także nas samych pod wpływem wszechobecnej informacji. Różnorodność drzemie w ludziach. To na ile miejsce pracy będzie otwarte dla różnych osób zależy również od nas samych, od postaw i chęci współpracy. Co możemy zrobić sami bez systemów, procedur i nakazów:

  • nie unikać osób, które są inne niż my (dużo młodsze lub starsze, mają inne wykształcenie, kolor skóry itp.)
  • szanować zdanie innych, bez względu na własne
  • nie oceniać z góry innych ludzi
  • tworzyć atmosferę otwartości i zaufania
  • walczyć ze strereotypami własnymi i koleżeństwa
  • odważnie reagować, gdy widzisz, że ktoś jest dyskryminowany czy poniżany

Ale co z tym zarządzaniem? Pewnie, gdy tych dobrych postaw będzie więcej to i o rządzeniu będzie mniej się mówiło. Pojawi się funkcja wspierania talentów, a to już wyższy poziom w zarządzaniu.

Zachęcamy wszystkich, którzy interesują się tymi zagadnieniami do zapoznania się z Kartą Różnorodności, www.kartaroznorodnosci.pl , której jesteśmy sygnatariuszkami.

 

(żródło: Karta Różnorodności)

O autorze

Maria Pawłów

Absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Psychologii Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Szkoły Trenerów i Coachów TROP. Brała udział w wielu szkoleniach z zakresu zarządzania, komunikacji i sprzedaży prowadzonych m.in. przez konsultantów Cox Group USA, CES Embassy Nowy York USA .Wiedzę i praktyczne umiejętności trenerskie zdobywała od 1995 roku jako dyrektor zarządzający i trener wewnętrzny w AGORZE SA. Wpisana do rejestru doradców CSR w PARP.