„Mobbing ? Nie, mnie to nie dotyczy”. Ale czy, aby na pewno?

Masz fajnych współpracowników, wyrozumiałego szefa – jaki mobbbing ?.

„W mediach przesadzają”. „Nie mają już tematów na czołówki”. „To mnie nie dotyczy.”

Jesteś pewny siebie, asertywny,  nastawiony na cele. Dasz radę!

To jednak tylko pozory. W każdej organizacji może wydarzyć się coś co zburzy Twoje poczucie bezpieczeństwa, a świat wyznawanych przez Ciebie wartości może nagle się zmienić. Dlaczego? Ponieważ w każdej firmie zachodzą zmiany, a one generują konflikty, a te mogę być dla potencjalnego mobbera świetnym miejscem do szybkiego „rozwoju”  w obszarze działań mobbingowych.

Fakt, że coraz więcej pisze się w prasie i na forach internetowych o mobbingu i dyskryminacji nie tylko wynika „z czasu na ten tematy”, ale z konieczności mówienia o wielkich ludzkich tragediach, które dzieją się na naszych oczach, często w tym samym mieście. Nie są one anonimowe, a jeśli kończą się czyjąś śmiercią, to już nie jest to tylko modny temat, ale poważna sprawa. Artykuły te są również rodzajem prewencji, takiej uczulającej na pewne zachowania i postawy. Swego rodzaju znaki ostrzegawcze.

Ostatnie publikacje na temat wyroku dotyczącego nauczycielki z woj. Podkarpackiego, która popełniła samobójstwo, bo nie była sobie w stanie poradzić z prześladowaniem swojej dyrektorki lub temat bicia i nękania pracowników w jednym z zakładów w woj. Wielkopolskim nie są pisane tylko dla sensacji. To również wielka edukacyjna rola, pokazująca, że warto być czujnym i nie ulegać nieetycznym zachowaniom udając, że w naszym otoczeniu nic złego się nie dzieje.

Pamiętaj : ofiarą może stać się każdy, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy też osobowość.

Pocieszające jest jednak to, że NIE KAŻDY ma predyspozycje do bycia mobberem.

O autorze

Maria Pawłów

Absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Psychologii Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Szkoły Trenerów i Coachów TROP. Brała udział w wielu szkoleniach z zakresu zarządzania, komunikacji i sprzedaży prowadzonych m.in. przez konsultantów Cox Group USA, CES Embassy Nowy York USA .Wiedzę i praktyczne umiejętności trenerskie zdobywała od 1995 roku jako dyrektor zarządzający i trener wewnętrzny w AGORZE SA. Wpisana do rejestru doradców CSR w PARP.