Dyskryminacja w zawodach

Gender equality sex justice 3D scales

W poprzednim tygodniu pojawiła się w prasie informacja, iż po raz pierwszy przyznano kobiecie Medal Fieldsa za wybitną pracę w dziedzinie matematyki. Nagroda nazywana jest „matematycznym Noblem”. To wydarzenie obiegło świat, jako bardzo pozytywny news i wzbudziło wiele dobrych emocji, nie tylko w świecie kobiet. Ciągle jednak tego typu wiadomości budzą sensację.
W stereotypowych wzorcach kobiety są matkami i strażniczkami domowego ogniska. W wielu dziedzinach nie mają szans zdobycia wykształcenia i podjęcia pracy, ponieważ niektóre zawody określane są, jako typowo męskie.
W latach siedemdziesiątych niedopuszczanie kobiet do kierowania wydziałami technicznymi, produkcyjnymi czy marketingowymi nazwano „aksamitnym gettem”. Ciągle określenia: „ pani elektryk” czy „pani hydraulik” budzą zdziwienie lub uśmiech. Panie, którym udaje się pokonać bariery, nie zawsze traktowane są poważnie, jako profesjonalistki, na równi z mężczyznami. Szczególnie w zakresie wynagrodzeń, które są znacząco niższe niż w przypadku mężczyzn. Często też umniejsza się ich rolę i podważa kompetencje, traktując jako „maskotki” lub „eksperyment naukowy”. Przypisanie niektórych zawodów do płci tworzy również bariery dla panów. Mężczyznom ciężko jest przebić się przez stereotypy i wykonywać zawód „pana przedszkolanka” czy „pana położnika”.
Dziś wiele ustaw, przede wszystkim nasza konstytucja, gwarantuje równy dostęp dla każdego do wszystkich dziedzin życia, ale prawda jest taka, że obie płcie muszą łamać wielowiekowe utarte ścieżki myślenia tak, żeby wykorzystywać swoje indywidualne predyspozycje w sposób efektywny i z pasją.
Zmiana podejścia i zacieranie podziałów na profesje dedykowane płci są trudne i zapewne trwać będą długo, ale ostatnie lata pokazują, że ta ewolucja dzieje się naprawdę i bardzo szybko.
Trzymajmy, więc kciuki za wszystkich tych, którzy nie boją się łamać wygodnych schematów i podejmować wyzwania bycia „panem opiekunem dla osób starszych” czy „panią mechanik samochodowy”. Nie płeć gra tutaj rolę, ale umiejętności i wsparcie otoczenia jak również szacunek dla ich odwagi i determinacji.

O autorze

Maria Pawłów

Absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Psychologii Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz Szkoły Trenerów i Coachów TROP. Brała udział w wielu szkoleniach z zakresu zarządzania, komunikacji i sprzedaży prowadzonych m.in. przez konsultantów Cox Group USA, CES Embassy Nowy York USA .Wiedzę i praktyczne umiejętności trenerskie zdobywała od 1995 roku jako dyrektor zarządzający i trener wewnętrzny w AGORZE SA. Wpisana do rejestru doradców CSR w PARP.