Dokąd nas doprowadzi mowa nienawiści w polityce i mediach?

W ostatnich dniach czara się przelała. Odwagi dodała mi postawa pani Joanny Kuciel – Frydryszak, która napisała apel pod tytułem „Dość”. Przeczytałam wywiad z autorką, http://wyborcza.pl/jakurzadzicswiat/1,129508,14145103,Czytam_internet_i_jestem_chora.html

niestety nie udało mi się odszukać oryginalnego tekstu apelu, wygląda na usunięty.

W wywiadzie autorka opowiada, że postanowiła zareagować na falę nienawiści internecie w postaci komentarzy hejtersów na forach internetowych, dotyczących mniejszości narodowych. Ten wywiad uświadomił mi, że jestem przerażona tym, co się dzieje w internecie i coraz częściej w realu. Z ostatnich tygodni kilka wydarzeń: akcja kibolsko – bojówkowa na Uniwersytecie Wrocławskim podczas spotkania z prof. Baumanem, rasistowskie prowokacje wobec obcokrajowców w Białymstoku, napisy rasistowskie na restauracji afrykańskiej w Warszawie.

Co jest skutkiem, co przyczyną?

Psycholog Gordon Allport pokazuje zachowania, które zignorowane, mogą eskalować.

Piramida nienawiści::

  1. Negatywne komentarze
  2. Unikanie
  3. Dyskryminacja
  4. Ataki fizyczne
  5. Eksterminacja

Historia wskazuje wiele przykładów potwierdzających ten model.

Mowa nienawiści w kodeksie karnym określana jest jako jakiekolwiek wypowiedzi ustne lub pisemne, graficzne wizerunki, które prowadzą do publicznego znieważenia grupy ludności lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości.

Publiczne znieważenie lub naruszenie nietykalności fizycznej z w/w powodów podlega w Polsce karze do lat 3.

Mowa nienawiści i inne zachowania motywowane uprzedzeniami są zjawiskami niebezpiecznymi i prowadzącymi do nieprzewidywalnych skutków: do eskalacji negatywnych postaw, mogą skutkować przestępstwami i przemocą. Są nawoływaniem do szykanowania określonych osób lub grup.

Moim zdaniem zachowania hejtersów, kiboli, narodowców są w głównej mierze następstwem mowy nienawiści uprawianej przez polityków, dziennikarzy (patrz: komentarze dziennikarzy po wydarzeniach na Uniwersytecie Wrocławskim). Konkretne osoby przez swoje zachowania, wypowiedzi , swój przykład dają przyzwolenie, legitymizują zachowania dyskryminacyjne, rasistowskie, ksenofobiczne, homofobiczne itp. Milczenie społeczne w tej sprawie może nas doprowadzić do sytuacji, które przeszły poprzednie pokolenia, a które miałam nadzieję znać tylko z historii. Mam dość!

Konferencja Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Uniwersytetu Warszawskiego na temat: Mowa nienawiści w Internecie – jak z nią walczyć:

http://www.youtube.com/watch?v=ZyxrJ3YoJmc

O autorze

Monika Klonowska

Od 1990 roku zajmuje się działalnością szkoleniową i doradczą w zakresie umiejętności interpersonalnych i zawodowych dla różnych grup wiekowych i zawodowych. Od 1992 roku współpracuje ze Szkołą Główną Handlową, prowadząc zajęcia z negocjacji, asertywności, rozwiązywania konfliktów i wystąpień publicznych w ramach menedżerskich studiów podyplomowych w Katedrze Zarządzania w Gospodarce. Wpisana do rejestru doradców CSR w PARP.